Kuuminta nyt! » NouHätä!-aluekilpailuvoittajat ovat selvillä

NouHätä!-aluekilpailuvoittajat ovat selvillä

NouHätä!-aluekilpailuvoittajat ovat selvillä

Keskiviikkona 5.4. aluekilpailuissa ympäri maata ratkaistiin tämän vuoden NouHätä!-kampanjan finalistit. Kahdeksasluokkalaiset kisasivat aluekilpailuissa kolmihenkisin joukkuein turvallisuusosaamisesta ja pelastustaidoista, joita opiskeltiin tänä vuonna ennätysmäärässä yläkouluja.

Aluekilpailuvoittajat matkaavat 4.5. järjestettävään Grande Finaleen Kuopion Pelastusopistolle. Loppukilpailussa toisistaan mittaa ottavat 22 joukkuetta, yksi jokaiselta pelastustoimen alueelta. Aluekilpailusta finaaliin selviytyneet joukkueet ja niiden tiedossa olevat jäsenet löytyvät alla olevasta listasta.

NouHätä!-aluekilpailu on pelastuslaitosten ja pelastusliittojen yhteistyötä. Loppukilpailun Kuopiossa organisoivat Pelastusopiston palopäällystöopiskelijat.

 

Aluekilpailuvoittajat 2017

 

Etelä-Karjalan pelastuslaitos, Lemin koulukeskus, Lemi
Jutta Piiskonen, Laura Pesu, Teemu Puustinen

Etelä-Pohjanmaan pelastuslaitos, Alahärmän yläkoulu, Kauhava
Petra Kärkkäinen, Anu Latvala, Elina Pietikäinen

Etelä-Savon pelastuslaitos, Juvan koulu, Juva
Aleksanteri Pirinen, Jenna Immonen, Miia Männistö

Helsingin pelastuslaitos, Meilahden yläaste, Helsinki
Venla Järvi, Riina Simola, Rita Sippola

Itä-Uudenmaan pelastuslaitos, Linnajoen koulu, Porvoo
Touko Lattu, Arttu Sorvali, Hilla Vilkko

Jokilaaksojen pelastuslaitos, Koivupuhdon koulu, Merijärvi
Josefiina Saukko, Mirjami Saukko, Essi Salmela

Kainuun pelastuslaitos, Keskuskoulu, Kajaani
Hanna Erola, Maiju Rimpiläinen, Laura Kyllönen

Kanta-Hämeen pelastuslaitos, Karan koulu, Riihimäki
Jenni Hämäläinen, Anna-Riina Kaakinen, Aada-Kaarina Ollinkangas

Keski-Pohjanmaan ja Pietarsaaren pelastuslaitos, Toholammin yläaste (Kuusiston koulu), Toholampi
Siiri Ahokas, Emma Hietala, Helmi Kulju

Keski-Suomen pelastuslaitos, Saarijärven keskuskoulu, Saarijärvi
Henni Ruotsalainen, Viola Muhonen, Alina Pohjonen

Keski-Uudenmaan pelastuslaitos, Riihenmäen koulu, Mäntsälä
Siiri Marttinen, Fineas Mäntykoski, Aino Leinonen

Kymenlaakson pelastuslaitos, Miehikkälän koulu, Miehikkälä
Kiia Jokimies, Oona-Elena Hostikka, Emma Rongas

Lapin pelastuslaitos, Ounasvaaran koulu, Rovaniemi
Unna Nieminen, Veera Niemelä, Senna Lindström

Länsi-Uudenmaan pelastuslaitos, Nissnikun koulu, Kirkkonummi
Emma Alppi, Veera Sundberg, Enni Suolanen

Oulu-Koillismaan pelastuslaitos, Kuulammen koulu, Tyrnävä
Sara Marin, Hanna Ristinen, Pauliina Koskelo

Pirkanmaan pelastuslaitos, Linnainmaan koulu, Tampere
Roosa Erkkilä, Aura Hautalahti, Samuel Baggström

Pohjanmaan pelastuslaitos, Isonkyrön yläkoulu, Isokyrö
Erika Laine, Tiina Niemi, Anni Laurila

Pohjois-Karjalan pelastuslaitos, Liperin koulu, Liperi
Jere Juntunen, Eerika Perkiö, Kalle Mäenharju

Pohjois-Savon pelastuslaitos, Sonkajärvi, Lyseotien koulu
Venla Luukkonen, Ida Metsälä, Tuomas Eskelinen

Päijät-Hämeen pelastuslaitos, Jokivarren koulu, Orimattila
Mika Nieminen, Veeti Luojukoski, Jasper Saarinen

Satakunnan pelastuslaitos, Eurajoen Yhteiskoulu, Eurajoki
Inka Pulli, Josefiina Ketonen, Milla Heino

Varsinais-Suomen pelastuslaitos, Suopellon koulu, Naantali
Maria Piirainen, Klaara Lintunen, Ella Vähäpassi