Yhteystiedot

Suomen Pelastusalan Keskusjärjestö SPEK
Kampanjakoordinaattori Elias Kivelä
puh. 040 512 0055

nouhata@spek.fi

 

Medialle

Pelastuslaitokset

Etelä-Karjalan pelastuslaitos
Ansa Komi
ansa.komi@ekpelastuslaitos.fi

Etelä-Pohjanmaan pelastuslaitos
Petri Järvensivu
petri.jarvensivu@seinajoki.fi

Etelä-Savon pelastuslaitos
Ilpo Hartikainen
ilpo.hartikainen@espl.fi

Helsingin pelastuslaitos
Paula Luuri
nouhata@hel.fi

Itä-Uudenmaan pelastuslaitos
Ari Päivärinta
ari.paivarinta@porvoo.fi

Jokilaaksojen pelastuslaitos
Antti Paavola
antti.paavola@jokipelastus.fi

Kainuun pelastuslaitos
Juha Nuorala
juha.nuorala@kaipe.fi

Kanta-Hämeen pelastuslaitos
Esa Tuominen
esa.tuominen@pelastuslaitos.fi

Keski-Pohjanmaan ja Pietarsaaren pelastuslaitos
Jari Nygård
jari.nygard@kokkola.fi

Keski-Suomen pelastuslaitos
Markku Mantere
markku.mantere@jkl.fi

Keski-Uudenmaan pelastuslaitos
Leena Malinen
leena.malinen@vantaa.fi

Kymenlaakson pelastuslaitos
Timo Kuossari
timo.kuossari@kympe.fi

Länsi-Uudenmaan pelastuslaitos
Timo Levänen
timo.levanen@espoo.fi

Lapin pelastuslaitos
Sanna Leiviskä
sanna.leiviska@lapinpelastuslaitos.fi

Oulu-Koillismaan pelastuslaitos
Heikki Viia
heikki.viia@ouka.fi

Päijät-Hämeen pelastuslaitos
Jarmo Kouhia
jarmo.kouhia@phpela.fi

Pirkanmaan pelastuslaitos
Ullastiina Hankala
ullastiina.hankala@tampere.fi

Pohjanmaan pelastuslaitos
Tanja Lillback
tanja.lillback@vaasa.fi

Pohjois-Karjalan pelastuslaitos
Tero Kuittinen
tero.kuittinen@pkpelastuslaitos.fi

Pohjois-Savon pelastuslaitos
Kauko Laurila
kauko.laurila@kuopio.fi

Satakunnan pelastuslaitos
Mirva Torvinen
mirva.torvinen@satapelastus.fi

Varsinais-Suomen pelastuslaitos
Tanja Uusitalo
tanja.uusitalo@turku.fi

Yhteistyössä

Suomen Pelastusalan Keskusjärjestö SPEK ry

Suomen Pelastusalan Keskusjärjestö SPEK ry

SPEK – Suomen Pelastusalan Keskusjärjestö toimii palo- ja pelastusalan sekä väestönsuojelun ja varautumisen asiantuntijana. SPEK kouluttaa, valistaa ja opastaa kansalaisia turvalliseen huomiseen.

http://www.spek.fi/
Palosuojelurahasto

Palosuojelurahasto

Palosuojelurahasto on valtion talousarvion ulkopuolinen rahasto, joka toimii sisäasianministeriön hoidossa ja valvonnassa. Rahasto myöntää vuosittain avustuksia noin yhdeksän miljoonaa euroa tulipalon ehkäisyn ja pelastustoiminnan edistämistä koskeviin hankkeisiin. Keskeisimpiä avustuskohteita ovat olleet pelastusalan järjestöjen koulutus- ja valistustoiminta, alaa tukevat tutkimus- ja kehittämishankkeet sekä kaluston hankinta ja paloasemien rakentaminen.

http://palosuojelurahasto.fi/
Sisäministeriö

Sisäministeriö

Sisäministeriö on sisäisen turvallisuuden ja maahanmuuton ministeriö. Toiminta-ajatuksensa mukaisesti ministeriö rakentaa turvallista, vastuullista ja välittävää Suomea edistämällä moniarvoisuutta, yhdenvertaisuutta ja maahanmuuttoa.

http://www.intermin.fi/
Opetushallitus

Opetushallitus

Opetushallitus on opetuksen kehittämisvirasto. Se vastaa esi- ja perusopetuksen, aamu- ja iltapäivätoiminnan, lukiokoulutuksen, ammatillisen peruskoulutuksen, aikuiskoulutuksen, vapaan sivistystyön (mm. kansanopistot, opintokeskukset, kesäyliopistot) sekä taiteen perusopetuksen kehittämisestä.

http://www.oph.fi/
Pelastusopisto

Pelastusopisto

Pelastusopisto on sisäasiainministeriön alainen oppilaitos, joka vastaa pelastustoimen ja hätäkeskusten ammatillisesta koulutuksesta, normaaliolojen häiriötilanteisiin ja poikkeusoloihin varautumiseen tähtäävästä koulutuksesta sekä kansainvälisiin pelastustoimen- ja siviilikriisinhallintatehtäviin valmentavasta koulutuksesta.

http://www.pelastusopisto.fi/
Suomen Palopäällystöliitto

Suomen Palopäällystöliitto

Suomen Palopäällystöliitto on vuonna 1932 perustettu valtakunnallinen järjestö, jonka tavoitteena on kohottaa ja edistää henkilö- ja omaisuusturvallisuutta erilaisten onnettomuuksien varalta ja sattuessa.

http://www.sppl.fi/

Pelastuslaitokset

Suomessa toimii 22 pelastuslaitosta, jotka tuottavat ympärivuorokauden turvallisuuspalveluita kaikkialla Suomessa. Tämän lisäksi Ahvenanmaalla pelastustoimiala on poikkeusolojen väestönsuojelua lukuun ottamatta järjestetty maakunnan omalla lainsäädännöllä.

http://www.pelastuslaitokset.fi/

Pelastusliitot

Suomessa toimii 13 pelastusliittoa, jotka mm. tuottavat pelastustoimen koulutusta ja kehittävät alueensa turvallisuutta valistaen ja neuvoen. NouHätä!-kampanjassa pelastuslittojen keskeisin rooli on koordinoida aluekilpailujen järjestelyt.

http://www.spek.fi/pelastusliitot