Uusi lukuvuosi aloittaa 31. NouHätä!-kauden. Edellisellä kaudella osallistuneille kouluille tehdystä kyselystä ilmenee selvästi, että kampanjasta on tullut keskeinen osa koulujen toimintaa.
– 90 prosenttia opettajista on valmis lisäämään NouHädän koulun lukuvuosisuunnitelmaan. Turvallisuusosaamista pidetään siis koulussa tärkeänä ja hyödyllisenä, kertoo kampanjakoordinaattori Tomi Sirkiä Suomen Pelastusalan Keskusjärjestöstä.
Myös kampanjan eri elementtejä pidetään kouluissa hyvinä. NouHädän opetusmateriaaleja päivitetään jatkuvasti. Opettajat antavat materiaaleille arvosanan 4,3/5.
Pelastuslaitosten kouluttajat vierailevat ympäri Suomen pitämässä kampanjan oppitunteja yläkouluissa. Opettajien mielestä pelastusalan ihmiset ovat onnistuneet kouluvierailuilla mainiosti. Kouluvierailut saivat arvosanaksi 4,4/5.
– NouHätä!-kampanjaa kehitetään jatkuvasti palvelemaan kouluja entistä paremmin. Se on erinomainen tapa täyttää koulun tavoitteita arjen taitojen opettamisessa, sanoo Tomi Sirkiä ja toivottaa kaikki yläkoulut tervetulleiksi mukaan NouHätään.

