Vinnarna av regionaltävlingar 2015

Vinnarna av regionaltävlingar 2015

NouHätä! regionaltävlingar var ordnad på 12 tävlingorter i torsdag 16.4.  Ett lag från varje räddningsverk klarade sig till Grande Finale som ordnas i Kuopio.

 

Helsingfors stads räddningsverk
Laajasalon peruskoulu, Helsingfors
Sofia Ala-Ketola, Ida Estlander, Niina Vartio

Västra Nylands räddningsverk
Vanttilan koulu, Esbo
Erik Forssell, Sami Pelander, Tuomas Raipola

Mellersta Nylands räddningsverk
Hyrylän yläaste, Tusby
Runo Rantala, Klaara Kolehmainen, Veera Kaakinen

Räddningsverket i Östra Nyland
Askolan koulu, Vakkola
Jere Eloranta, Sofia Heikkilä, Maija Peltonen

Egentliga Finlands räddningsverk
Hermannin koulu, Salo
Samu-Markus Pyykkö, Joel Vihiniemi, Julia Valkonen

Centrala Tavastlands räddningsverk
Hämeenlinnan Lyseon koulu, Tavastehus
Irene Vuollet, Siiri Westerberg, Sofia Erman

Päijänne-Tavastlands räddningsverk
Orimattilan Yhteiskoulu, Orimattila
Eveliina Lohikainen, Aino Sainius, Tytti Lahtinen

Birkalands räddningsverk
Sääksjärven koulu, Lembois
Lotta Hyvärinen, Ella Oikarinen, Venla Ranta

Kymmenedalens räddningsverk
Huutjärven koulu, Pyttis
Anni Mäkinen, Sanni Pusila, Neea Pykäläinen

Södra Karelens räddningsverk
Kirjolan koulu, Parikkala
Iines Joronen, Inka Laakkonen, Roope Roiha

Södra Savolax räddningsverk
Rantakylän yhtenäiskoulu, S:t Michel
Inka Pelkonen, Susanna Vauhkonen, Lotta Kesälahti

Mellersta Finlands räddningsverk
Sinervän koulukeskus, Multia
Kaapro Purokuru, Jaakko Kumpula, Allu Salo

Satakuntas räddningsverk
Euran yhteiskoulu, Eura
Samu Arvola, Oskari Elo, Jussi Luukkonen

Södra Österbottens räddningsverk
Vimpelin Yhteiskoulu, Vimpeli
Lotta Vehka-aho, Taru Timo, Ronja Ilomäki

Mellersta Österbottens och Jakobstadsområdets räddningsverk
Hakalahden koulu, Karleby
Maaria Saraste, Jenna Sillapää, Annika Heikkilä

Österbottens räddningsverk
Isonkyrön yläaste, Storkyro
Emma Ulvinen, Tytti Lehtimäki, Elli Saarela

Norra Savolax räddningsverk
Minna Canthin koulu, Kuopio
Paavo Vauhkonen, Heta Hara, Hermanni Hakumäki

Norra Karelens räddningsverk
Polvijärven yläaste, Polvijärvi
Alisa Horsmanheimo, Jasmin Varonen, Jenni Jormanainen

Älvdalarnas räddningsverk
Jokirannan koulu, Ylivieska
Annareeta Launonen, Aada Ypyä, Arlene Nukari

Kajanalands räddningsverk
Korpitien koulu, Paltamo
Oskari Juutinen, Miika Heikura, Hannu Sirviö

Uleåborg-Nordöstra Österbottens räddningsverk
Jokirannan koulu, Uleåborg
Sanni Haikara, Heini Vihelä, Jessica Moilanen

Lapplands räddningsverk
Karihaaran koulu, Kemi
Unna Kulju, Sofia Tirroniemi, Jutta Karjalainen